Integracje
Między nauką a praktyką w edukacji

06/11/2006

O blogach słów kilka; czyli o nowym kierunku badań pedagogicznych

Filed under: WychowanieAnnaK @ 21:04

Zapytana 2 lata temu o adres bloga z zaskoczeniem i zmieszaniem szeroko otworzyłam oczy i była to jedyna niewerbalna odpowiedź na jaką z całą uczciwością mogłam sobie wówczas pozwolić. Dziś oprócz aktywności na dwóch własnych blogach, zaglądam tu i ówdzie, by sprawdzić jak „urządził się” kolejny członek Onet-owskiej blogosfery liczącej prawie 1,2 miliona blogów. Zdumiewające zjawisko… (more…)

31/10/2006

Czy o transplantacji wiemy już wszystko? Akcja “DAR z SERCA”

Filed under: WychowanieZbigniew Łęski @ 13:08
Poniższy artykuł powstał w roku akademickim 2005/2006. Jego autorkami są studentki ówczesnego II roku specjalności Pedagogika Społeczna i Terapia Pedagogiczna, Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Szczególny wkład w jego końcowe opracowanie mają panie: Anna Cerzniewska oraz Sabina Hutna. Opieką naukową oraz korektą merytoryczną tekstu zajęła się pani mgr Katarzyna Kowal z Zakładu Socjologii AJD w Częstochowie. (more…)

30/06/2006

Lalka Barbie - kultowa zabawka naszych czasów a przejawiane przez współczesną młodzież zjawisko konsumpcjonizmu.

Filed under: WychowanieDorota Koza @ 21:51

“Być albo nie być. Oto jest pytanie”. Tym chyba najbardziej znanym fragmentem “Hamleta” Wiliama Szekspira chciałabym rozpocząć rozważania o sporze trwającym od stuleci o to czy lepiej jest “być” czy może lepiej jest “mieć”. Każda z tych opcji posiada pewne plusy i minusy jednak zawsze skłaniano się ku “być” gdyż życie samo w sobie jest ważniejsze od posiadanych różnego rodzaju dóbr materialnych. Dzisiejszy świat skłania się jednak do wariantu “mieć”. Współczesność nakłania nas do tego aby posiadać coraz to więcej i więcej. Dookoła nas znajduje się coraz to większa liczba osób i rzeczy, które nakłaniają nas do wejścia w świat konsumpcjonizmu - świat, w którym od “być” ważniejsze jest “mieć”. Jedną z takich rzeczy jest uwielbiana przez dzieci i znana na całym świecie lalka Barbie i właśnie jej dotyczyć będą moje dalsze rozważania.
(more…)

01/04/2006

Słowo o komunikacji w relacji nauczyciel-uczeń

Filed under: Wychowanie, numer_01Anna Lipa @ 17:20

Wielu nauczycieli skarży się na trudności w porozumiewaniu się ze swoimi uczniami. Co chwila słyszymy: „że „młodzież jest coraz gorsza”, „że uczniowie nie mają już do nikogo szacunku”, „że nikogo się już nie boją”. No tak, ale czy rzeczywiście mają się bać? Na kłopoty w komunikacji ze swoimi podopiecznymi narzekają zarówno młodzi, powiedzieć by można niedoświadczeni jeszcze nauczyciele tuż po studiach, ale także ich starsi wiekiem czy stażem pracy koledzy. Jedni i drudzy starają się coś z tym zrobić, nie powielać swoich błędów, często uciekając się w kontaktach z młodymi ludźmi od jednej skrajności w drugą. A jakie to skrajności? (more…)

Edukacja kreatywna jako niezbędny czynnik przygotowania do życia w nowoczesnym społeczeństwie

Filed under: Wychowanie, numer_01Dorota @ 17:20

Współczesne przemiany cywilizacyjne wymuszają konieczność zmian w systemie edukacyjnym. Szkoła nastawiona na teoretyczne przekazywanie wiedzy i poszerzanie zakresu wiadomości, ucząca głównie schematycznego, konwergencyjnego myślenia i ściśle określonych sposobów działania, nie jest w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez nowoczesne społeczeństwo. Społeczeństwo, które nie potrzebuje już jednostek przygotowanych do wykonywania rutynowej, powtarzalnej pracy. (more…)


Integracje - periodyk internetowy jest prowadzony przez Wydawnictwo „e media”. © 1994-2006. Wszelkie prawa zastrzożone.
Prawa autorskie do artykułów należą do ich autorów. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści i poglądy wyrażane przez osoby publikujące swoje wypowiedzi na łamach Integracji.
Niemniej jednak wszelkie komentarze naruszające obowiązujące prawo i dobre obyczaje będą usuwane.
Powered by WordPress

eXTReMe Tracker